Jediná věc nutná pro vítězství zla je, když dobří lidé zůstanou sedět se založenýma rukama. Edmund Burke (irský filosof - 18.století)

Dánové vždy obstáli

12. července 2006 v 18:17 | Aki ben Sion |  EU a islám
V těchto dnech se Dánsko jasně postavilo na obranu svobody a demokracie a zatím se zdá, že nehodlá ustoupit ani o centimetr. Nikdo sice neodhadne, jak se zachová pod případným tlakem z EU, aby se omluvilo a postihlo novináře, ale jisté je jedno. Charakterový profil Dánů pořízený na základě jejich historie říká, že se neomluví a budou stát za svým. Nechci a tady ani nemůžu rozebírat historii hrdých Dánů, ale chtěl bych se zastavit u momentu, kdy se tento národ zachoval až neuvěřitelně hrdinně, tak jako žádný jiný národ v Evropě.
Psal se 9.duben roku 1940, když německá vojska začala obsazovat Dánsko a na jehož území měla v úmyslu vytvořit vzorový protektorát. Dánové v té době neměli vojenské kapacity pro obranu, a tak se opakoval scénář z Československa. Rozdíl byl ovšem v tom, že Německá propaganda vytvářela mýtus, který měl okupaci omluvit tím, že jde o ochranu slabšího germánského národu velkým bratrem. Ze začátku se mohlo zdát, že fašistická propaganda zabrala, avšak během velmi krátké doby se ukázalo, že Dánové Němcům neuvěřili a ani se před nimi nepokořili. Začali se totiž chovat zcela jinak než Hitler doufal.
Následovali svého krále, který okupanty přehlížel. A nejen to. Dánský tisk i přes Německou cenzuru, právě pomocí karikatur, začal zesměšňovat Německou důležitost. Navíc se čím dál tím hlasitěji ozýval Dánský odboj a v krátké době bylo jasné, že Dánsko se nestalo vzorovým protektorátem, tak jak si "německý národ" a vůdce přáli.
Měsíce plynuly a Dánský odboj se stal pro fašistické Německo jedním z nejnebezpečnějších v Evropě. Téměř každý den docházelo k sabotážím a okupanti zuřili. A pak přišla ta největší rána, kterou kdy Němci dostali ve svých protektorátech.
29.srpna 1943 v ranních hodinách ohlušila Dánsko obrovská detonace. Tato detonace ohlásila světu, že Dánská námořní flotila přestala existovat! Hrdinní dánští námořníci ji totiž sami potopili, aby tak zatarasili okupantům nejdůležitější námořní cestu v oblasti.
Německá odpověď přišla velmi rychle:
Wehrmacht zaútočil na královský palác, který po krátké obraně, kterou s ním svedla palácová stráž, padl. Další sankcí bylo rozpuštění Dánského parlamentu. Dánský odboj na represe odpověděl obrovskou vlnou sabotáží a okupanti přicházeli o důležité továrny, sklady munice a mosty.
Zuřící fašistická hydra přitvrdila a vydala příkaz, aby Židovské obyvatelstvo začalo nosit žlutou hvězdu.
Následující noc ilegální rozhlas vysílal poselství krále Christiana ze zámku Amalienborg.
DÁNSKÉMU LIDU! NĚMCI NAŘÍDILI, ABY VŠICHNI ŽIDÉ NOSILI ŽLUTOU HVĚZDU. KRÁL PROHLAŠUJE, ŽE MEZI DÁNEM A ŽIDEM NEEXISTUJE ŽÁDNÝ ROZDÍL. ON SÁM PRVNÍ BUDE NOSIT DAVIDOVU HVĚZDU A OČEKÁVÁ, ŽE KAŽDÝ LOAJÁLNÍ OBČAN SE ZACHOVÁ STEJNĚ.
Na druhý den vyšli téměř všichni obyvatelé Dánska do ulic s Davidovou hvězdou připnutou na šatech.
DEN NA TO NĚMCI SVÉ NAŘÍZENÍ ODVOLALI.
Všem, ale bylo jasné, že to Němce nezastaví, a tak Dánský odboj zorganizoval
největší přesun obyvatel ve svých dějinách. Přímo před zraky okupantů odboj propašoval téměř všechny Židy do Švédska. A když brzy na to Němci udělali celoplošnou razii na Židy, žádné už nenašli. Ti byli v bezpečí ve Švédském azylu.
A proto věřím, že i dnes Dánové obstojí a znovu ukáží světu, že zastrašování ani násilí na ně neplatí. Prosím připojte se k petici, která vznikla na podporu hrdinného Dánska.
Link na petici najdete na naších stránkách hned pod reklamou.
Aki ben Sion
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K K | 10. června 2008 v 8:24 | Reagovat

Ono to s tím Dánskem nebude úplně tak růžové. Viz článek Heleny Březinové: Dánské sýry pro wermacht

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama