Jediná věc nutná pro vítězství zla je, když dobří lidé zůstanou sedět se založenýma rukama. Edmund Burke (irský filosof - 18.století)

Sedm mýtů o Islámu - druhá část

11. července 2006 v 19:04 | via History News Network |  EU a islám
Pátým únavným mýtem je, že evropští katoličtí křižáci začali válku s islámem.
A že po osm století muslimové trpěli jejich strašlivými nespravedlnostmi. Ve skutečnosti byly křížové výpravy (1095-1291) jednoduše prvním obdobím, kdy evropští křesťané dokázali přenést boje na území nepřítele. A kromě toho: proč jsou křížové výpravy stále používány jako klacek, kterým je možné bít Západ - vzpomínáte si na sžíravé útoky na prezidenta Bushe, nedlouho po útoku na New York, kdy se odkázal na "křížovou výpravu" proti terorismu?
Neustálé jmenování Američanů "křižáky" Usámou bin Ládinem, je totiž dokonalým spojením historické negramotnosti s bystrým psychologickým vhledem do nenávisti k nepříteli.
Další pohádkou o islámu je, že chudoba vytváří teroristy.
Tento otřelý mýtus říká více o světovém pohledu jeho amerických stoupenců, než o zástupech islámistů. Většina z new yorkských a londýnských teroristů měla univerzitní vzdělání a pocházela přinejmenším ze střední třídy. To samé platí o palestinských sebevražedných útočnících, a pravděpodobně i těch íráckých.
Naivní Američané berou svůj domácí pohled na chudobu a kriminalitu - že první způsobuje druhé - a aplikují ho v kontextu, kde nesedí. V souvislosti s americkým a londýnským útokem prohlásil britský expert na terorismus, že "se nezdá, že by socioekonomické pozadí hrálo nějakou roli." Chudoba může být nutnou, ale těžko postačující, příčinou islámského terorismu.
A konečně se dostáváme k politicky korektní lži číslo sedm, kterou nedávno zopakoval i britský premiér Tony Blair: že islám byl teroristy "unesen".
Z tohoto pohledu bin Ládin, íránští ajatoláhové, bývalí tálibánští vládci Afghánistánu, saudové se svým Wahabismem (puritánská odnož sunitského islámu) - překrucují "umírněné" náboženství ke svým vlastním účelům. Skupina tvrdící "islám = mír" charakterizuje islám jako mírumilovný.
Usáma bin Láden ho charakterizuje jako džihád. Ačkoliv oba pohledy lze podpořit citací veršů Koránu a hadísů, mnoho z nich podporuje bin Ládina a jemu podobné. Navíc je historie islámu plná učenců, z nichž moderní islámisté čerpají.
Nejznámějším je Ibn Taymiyah, který 700 let před Georgem Bushem řekl "buďto jste s námi, nebo jste proti nám" a rozdělil svět na oblast války a islámu. Jediný dobrý vládce je muslimský vládce, ujišťuje Ibn Taymiyah. A tím myslel takového, který prosazuje šaríu, neboli islámské právo.
Většina muslimů nesouhlasí, ale někteří ano (a pouhých 10 procent z 1,3 miliardy je 130 miliónů). A nevede k ničemu tvářit se, že bin Ládinové světa lživě "unesli" islám. Protože jejich pohled na náboženství - jakkoliv netoleratní a násilný se může zdát - má základy v islámské teologii a historii.
Islám je tam, kde bylo křesťanství před třicetiletou válkou (1618-1648), a poté osvícenectví vedlo k rozvodu náboženství a státu, a tudíž odstranilo (víceméně) hrozbu nábožensky založených válek. Jako monoteista se spolu s muslimy modlím, aby umírněné proudy uvnitř islámu zvítězily nad těmi fundamentalističtějšími a jejich civilizace je následovala.
A abychom my na západě k tomuto vítězství pomohli, musíme otevřít své oči před hrubějšími aspekty islámu a islámské historie. Cokoliv jiného je jednoduchý a nebezpečný sebeklam.
TimothyR. Furnish - převzato zde: Sedm mýtů o islámu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ach jo ach jo | 16. května 2007 v 1:58 | Reagovat

jo a tech sedm mytu si vymyslel kdo? Vy? Nebo nase prababicky? Nebo tlmocite moslimy prekladem CHCEME MIR u vas v preklade CHCEME KREV. Tenhle blog rozseva nenavist. Stydte se !!!

2 Fredy Fredy | E-mail | Web | 12. října 2011 v 20:27 | Reagovat

Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama