Jediná věc nutná pro vítězství zla je, když dobří lidé zůstanou sedět se založenýma rukama. Edmund Burke (irský filosof - 18.století)

Spravedlnost Pro Jana Baťu

24. dubna 2007 v 22:22 | Barborka |  Informace
Tiskové prohlášení rodiny Jana Antonína Bati
ze dne 6. 4. 2007

Ostatky Jana Antonína Bati leží v Brazílii. Zesnul předčasně v roce 1965 po mnoha srdečních záchvatech v důsledku stresu, žalu, ale hlavně nespravedlnosti, jejímž terčem se stal ve své vlasti.
Český národ a vláda mu dluží spravedlnost dodnes. Jemu a jeho rodině. Jeho dvě dosud žijící dcery se drží této naděje a víry. Bojují seč jim stačí síly, aby dosáhly rehabilitace cti a jména svého otce. Zoufale chtějí věřit, že se dožijí chvíle, kdy bude Jan Baťa očištěn - i když opožděně. Neprovinil se žádným z obvinění z kolaborace s nacisty, která proti němu byla vznesena a která byla zamítnuta samotným Národním soudem. Aby ho mohli odsoudit, museli vznést nová obvinění, která v původní žalobě nebyla ani zmíněna. Národ přijal historickou nepravdu a odsouzení jednoho ze svých velkých synů, jeho skutků, práce a příkladu. Nepozastavil se nad tím, že jeho manželka, která nebyla nikdy obžalována, souzena ani odsouzena, utrpěla tentýž trest, jaký by vyřčen proti Janu Baťovi. Její dům ve Zlíně se vším zařízením jí byl zkonfiskován bez jakéhokoliv právního důvodu. Rodina Jana Bati byla zbavena své vlasti. Taková je situace dodnes.
V roce 1991 tři z Janových dcer a jeho zeť navštívili po dlouhých letech Českou republiku a získali tam ověřené kopie všech dokladů, týkajících se převodu Světové organizace Baťa z Tomáše Bati Sr. na Jana Baťu. Ani po podání stížnosti pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu České republiky se však nic nezměnilo.
Země nedávno osvobozená od komunismu nenašla duševní velikost, aby ospravedlnila své mučedníky dlouholeté tyranie. Naopak jí posloužili jako obětiny za neslavnou epochu českého národa. Přišel čas, aby byli ospravedlněni.
Zápas, který trvá už více než 60 let, bude muset jednou skončit spravedlivě pro Jana Baťu a jeho potomky. Žádný z nás se nevzdá boje za spravedlivou rehabilitaci cti Jana Antonína Bati a za uznání, že byl a pro nové generace bude i nadále velkým Čechem a příkladem vlastenectví.
Všem, kteří chtějí alespoň symbolicky podpořit naše úsilí, předkládáme možnost připojit se svým podpisem k petici
*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama