Jediná věc nutná pro vítězství zla je, když dobří lidé zůstanou sedět se založenýma rukama. Edmund Burke (irský filosof - 18.století)

Sebevraždy pannen slouží cti Turků

13. února 2010 v 11:07 | Barborka |  EU a islám

Nucena rodinou k sebevraždě

Batman - Sedmnáctileté Derye přikázal její strýc esemeskou, aby spáchala sebevraždu. "Pošpinila jsi naše jméno," napsal jí. "Zabij se a očisti nás od hanby, nebo tě zabijeme my."Derya říká, že se provinila tím, že se zamilovala do chlapce, s nímž se seznámila ve škole. Protože ale byla po většinu života izolována od světa a zahalená od hlavy k patě, cítila se být poprvé volná a chtěla projevit svou nezávislost, píše list International Herald Tribune. Když se zpráva o jejím milostném poměru donesla její rodině, matka ji varovala, že ji otec zabije. Ona ale odmítla poslušnost.
Pak začaly chodit výhrůžné textové zprávy od jejích bratrů a strýců. Někdy jich bylo i 15 za den.

Derya říká, že se rovnaly rozsudku smrti. Sužovaná hanbou a strachem o život se rozhodla splnit přání rodiny. Nejdřív skočila do řeky Tigris, ale přežila. Pak se pokusila oběsit se, ale ani to se nezdařilo. Tak si podřezala zápěstí kuchyňským nožem. "Moje rodina útočila na mou osobnost a já měla pocit, že jsem spáchala ten největší hřích na světě," vypráví Derya v útulku pro ženy, kde vyměnila závoj za tričko a džíny. "Cítila jsem, že nemám právo pošpinit čest své rodiny, že nemám právo žít. Proto jsem se rozhodla respektovat jejich přání a zemřít."


Trestem za krátkou sukni je sebevražda


Říkají tomu "sebevraždy panen". Každých několik týdnů si v Batmanu, převážně kurdském regionu na jihovýchodě provincie Antalya, která je chudá, zemědělská a hluboce ovlivněná konzervativním islámem, vezme nějaká mladá žena život. Jiné jsou ukamenovány, uškrceny, zastřeleny nebo upáleny zaživa. Jejich "prohřešky" se pohybují od kradmého pohledu na chlapce po nošení krátkých sukní, touhu jít do kina, znásilnění cizincem nebo příbuzným či dobrovolný sexuální styk. Podle organizací na ochranu práv žen svědčí důkazy o tom, že stále více dívek, které přijdou o "čest", je na celé dny zamykáno do místnosti spolu s jedem na krysy, pistolí nebo provazem. Jejich rodiny jim řeknou, že jedinou věcí, která leží mezi jejich hanbou a spásou, je smrt.

Vraždy kvůli cti jsou fenoménem Blízkého východu


Batman je ponuré, prašné město s 250.000 obyvateli, v němž se náboženství střetává s tureckým sekularismem. V Batmanu spáchalo v uplynulých šesti letech sebevraždu nebo se o ni pokusilo 165 lidí, z toho 102 žen. Podle pracovníka OSN zabývajícího se násilím páchaným na ženách si od počátku letošního roku vzalo život 36 žen. OSN odhaduje, že každoročně po celém světě zavraždí 5000 žen jejich příbuzní, kteří je obviní ze zneuctění rodiny; většina těchto případů se stává na Blízkém východě. V batmanském regionu bylo zaznamenáno minulý měsíc tolik nepřirozených úmrtí, že tam OSN vyslala zvláštního zmocněnce Jakina Ertürka. Ten dospěl k závěru, že zatímco některé sebevraždy byly autentické, jiné byly pravděpodobně "vraždy ve jménu cti, maskované jako sebevraždy nebo náhody".

Střet starých tradic a moderního světa plodí zlo

Zdejší psychologové jsou toho názoru, že převratné společenské změny v regionu otřásaném terorismem sehrály pokud jde o sebevraždy svou roli. Mnozí ze sebevrahů pocházejí z vesnických rodin, které utekly z hor do měst kvůli válce mezi Tureckem a Stranou kurdských pracujících (PKK), gerilovou organizací, která chce v tomto jihovýchodním regionu Turecka vytvořit vlastní nezávislý stát. Mladé ženy jako Derya, které předtím vedly chráněný život plný striktních morálních omezení, která jim vštěpovaly jejich rodiny a islám, se náhle ocitnou v moderním Turecku schůzek sjednávaných po internetu a MTV. Tak může vzniknout nebezpečné napětí, občas smrtící, mezi rodinami a jejich mladými dcerami, kterým se sekulární hodnoty republiky líbí. Podle ochránců lidských práv je trend vynucených sebevražd nezamýšleným a zlověstným důsledkem tlaku Evropské unie na Turecko s cílem přimět ho ke zpřísnění trestů za vraždy ve jménu cti. Donedávna někdo z členů rodiny zneuctěné dívky, obvykle bratr mladší 18 let, vykonal rozsudek smrti a vzhledem ke svému mládí byl potrestán jen krátkým vězením. Trest byl také zmírňován na základě tvrzení, že příbuzný byl ke spáchání vraždy vyprovokován. V posledních dvou letech ale Turecko pod tlakem EU přepracovalo svůj trestní zákoník a vraždy ve jménu cti trestá doživotním vězením bez ohledu na to, zda je pachatel nezletilý. To přimělo některé rodiny, aby ve snaze ochránit syna podnikaly další kroky, například aby donutily dceru k sebevraždě nebo ji zabily a vydávaly to za sebevraždu.


.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama